Spremljevalec za fizično pomoč

11. 2. 2020 | Avtor: dr. Natalija Vovk Ornik

Spremljevalec za fizično pomoč

Naslednja novost, ki jo je prinesla Zakonodaja, se nanaša na spremljevalca za fizično pomoč. Tako so poleg težje in težko gibalno oviranih otrok do stalnega ali začasnega spremljevalca upravičeni tudi slepi otroci praviloma v prvem vzgojno-izobraževalnem obdobju, izjemoma tudi kasneje. Pri tem velja opozoriti, da pravilnik ni predvidel spremljevalca za fizično pomoč v prilagojenem programu z nižjim izobrazbenim standardom.

Poleg tega lahko izjemoma začasnega spremljevalca za fizično pomoč prejmejo še dolgotrajno bolni otroci, slabovidni otroci in otroci z okvaro vidne funkcije, Otroci z avtističnimi motnjami in otroci s čustvenimi in vedenjskimi motnjami. Pravilnik določa, da so izjeme določene v Kriterijih, ki so začeli veljati s 1. 5. 2014. Kriteriji so objavljeni na spletni strani Zavoda RS za šolstvo.

V strokovni javnosti so številne razprave glede ustreznosti tega določila za vse skupine otrok s posebnimi potrebami, katerih narava primanjkljaja, ovire oz. Motnje ne zahteva le t. i. fizične pomoči, temveč pomoč, ki se nanaša na asistenco tako otroku kot učitelju. Potrebni so strokovni premislek in jasna merila glede ustrezne izobrazbe in znanj t. i. spremljevalca, čigar naloge naj ne bi bile le ozko vezane na fizično asistenco oz. pomoč, temveč bi prinašale dodano vrednost pri neposrednem delu z otrokom oz. mladostnikom. To pomeni, da naj bi strokovno usposobljena oseba nudila širšo pomoč tudi pri pripravi ustreznih pripomočkov in materialov za delo z otrokom s posebnimi potrebami in ne nazadnje bi morala biti tudi ustrezno usposobljena za nudenje prve zdravstvene pomoči pri npr. dolgotrajno bolnih otrocih. Ali bodo tudi to pomoč izvajali zavodi, ki bodo izvajali strokovne naloge (javni zavodi, svetovalni centri, socialno varstveni zavodi), ki jo kot novost prinaša Zakonodaja, pa tudi še ni jasno.

Nazaj