Vrste programov

11. 2. 2020 | Avtor: dr. Natalija Vovk Ornik

Vrste programov

ZUOPP-1 določa programe, po katerih potekata vzgoja in Izobraževanje otrok s posebnimi potrebami. Na področju predšolske vzgoje sta tako dva programa:

  • program za predšolske otroke s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo ter
  • prilagojeni program za predšolske otroke.

Prvi program se izvaja v vseh vrtcih kot del Kurikuluma za vrtce, drugi pa je namenjen gibalno oviranim, slepim in slabovidnim, gluhim in naglušnim otrokom ter otrokom z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju. Te programe izvajajo le nekateri vrtci, ki imajo v okviru rednih oddelkov še t. i. razvojne oddelke vrtcev, ali Zavodi za vzgojo in Izobraževanje otrok s posebnimi potrebami ter socialno varstveni zavodi.

Na osnovnošolski in srednješolski ravni ZUOPP-1 navaja več programov, in sicer:

  • vzgojno-izobraževalni program s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo,
  • prilagojeni izobraževalni program z enakovrednim izobrazbenim standardom,
  • prilagojeni izobraževalni program z nižjim izobrazbenim standardom,
  • posebni program vzgoje in izobraževanja za otroke z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju in druge posebne programe,
  • vzgojni program.

Izobraževalni program s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo se izvaja v rednih oz. t. i. večinskih šolah. Otroci, usmerjeni v ta program, morajo dosegati standarde znanja, ki so določeni za program osnovne šole. Prilagoditve organizacije ter načina preverjanja in ocenjevanja znanja, napredovanja in časovne razporeditve pouka se pripravijo v skladu z Navodili za izobraževalni program s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo za devetletno osnovno šolo.

Prilagojeni izobraževalni program z enakovrednim izobrazbenim standardom se izvaja v specializiranih ustanovah. Namenjen je gibalno oviranim, slepim in slabovidnim, gluhim in naglušnim otrokom ter otrokom z govorno-jezikovnimi motnjami. Standardi znanja so enakovredni tistim v rednem programu, posebnost teh programov pa je, da imajo različne specialno pedagoške dejavnosti glede na vrsto primanjkljaja. Slepi in slabovidni učenci npr. imajo specialno pedagoško dejavnost komunikacija, orientacija in mobilnost itd.

Prilagojeni izobraževalni program z nižjim izobrazbenim standardom se izvaja v osnovnih šolah s prilagojenim programom ali v osnovnih šolah, ki imajo tudi oddelke prilagojenih programov. V tem programu standardi znanja niso enakovredni osnovnošolskemu programu, temveč so znižani pod minimalni standard rednega osnovnošolskega programa. Poleg tega so v teh programih prilagojeni tudi normativni in kadrovski pogoji.

Posebni program vzgoje in izobraževanja se izvaja v osnovnih šolah s prilagojenim programom in v socialno varstvenih zavodih. V ta program se usmerjajo otroci z zmernimi, težjimi in težkimi motnjami v duševnem razvoju. Posebni program vzgoje in izobraževanja nima predpisanih standardov znanja, namesto predmetov ima šest področij dejavnosti.

Nazaj